Angličtina Siblíková

English in Jinačovice July 2017

Kdysi jsme si s Václavem Opatřilem, mým bývalým studentem, řekli, že by bylo fajn udělat tábor s tématem Stopařův průvodce galaxií. Protože tu knížku prostě oba milujeme. To když se se mnou v nějakém mailu rozloučil slovy So long and thank for all the fish. Pamatuji si, že jsem namítla, že si to schovávám pro speciální příležitost. Tak nějak jsem si ale myslela, že ta nikdy nenastane. Vašek totiž hned následující léto strávil v Norsku a mně bylo jasné, že ač býval jedním z nejčastějších účastníků mých táborů, nebude sem přece jezdit věčně, že. Zvlášť když sám začal kromě medicíny studovat i anglistiku, je mu přes dvacet a bude mít na prázdniny určitě mnohem lepší program…

Jenže pak došlo ve vesmíru k nějakému podivnému hnutí, někdo jeho motor přepnul na nekonečnou nepravděpodobnost a Vašek se mnou letos na táborech nejen je, ale dokonce je se mnou vede. Sám taky toto téma znovu nadhodil se slovy “Kdy jindy tedy nastane ta zvláštní příležitost?” A tak jsem souhlasila, že spolu půjdeme do tématu, o kterém jsem rozhodně nepředpokládala, že by snad mohlo oslovit děti podobným způsobem jako třeba Mimoni nebo Eragon… Ale stav nekonečné nepravděpodobnosti evidentně stále trvá. Jak jinak lze vysvětlit, že vám sedmiletá Markétka na otázku Kdo to byl Douglas Adams suverénně odpoví, že to byl anglický spisovatel a scénárista, milovník rychlých aut a fotografování? A jak jinak lze vysvětlit, že moje šestiletá Hedvika navazuje kontakt se svými vrstevníky: Ahoj, já jsem Hedvika Siblíková. Víš, jak se anglicky řekne Stopařův průvodce galaxií? The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy!

No dobře, třeba by se to dalo vysvětlit i tak, že s námi výše zmíněné děti strávily úžasné chvíle, ve kterých jsme se je snažili přesvědčit o tom, že Stopařův průvodce je jednou z nejpozoruhodnějších knih, že Adams byl jeden z nejpozoruhodnějších autorů, že měl geniální schopnost předvídat budoucnost, kdy více než na technickém pokroku, který nás mnohdy spíše otravuje než povznáší bude náš svět stále stát na byrokracii... Ačkoli, tohle jsme nejmladším účastníkům našich táborů do hlavy fakt nevtloukali. Spíš jsme se zaměřili na roztomilého robota Marvina, kterého jim Vašek dokonce přivezl ve fyzické podobě, aby nás naučil svůj taneček, na mimozešťany a sci-fi žánr vůbec. Včetně toho, že jsme s nimi hráli jednu vesmírnou deskovku za druhou.

Ale i tak si všichni zapamatovali, že vogonská poezie může mít smrtící účinky, že vám babylonská rybka v uchu poslouží jako tlumočník, a že prezidentem, zvláště Galaxie, se člověk většinou nestane kvůli svému pronikavému intelektu a ryzímu charakteru, ale spíše právě naopak, že myši nejsou, co se zdají být...
Ale hlavně, že delfíny by lidé NIKDY neměli podceňovat :)

So long and thanks for all the fish!

Video